Kopuła w Galleria Vittorio Emanuele II

Każdy z nas potrzebuje odrobiny czasu dla siebie aby doładować akumulator i wejść w życie na nowych obrotach. Zamknąć jakiś etap i rozpocząć z impetem kolejny.

Dla mnie takim swoistym katharsis były tegoroczne iSaloni. Pierwszy raz jechałam na Mediolańskie targi wnętrz na swoich warunkach, reprezentując własną  firmę.

1

Było to wyzwanie jakiego do tej pory nie doświadczyłam, ogromna adrenalina  i nieopisana satysfakcja.

Spodobało mi się bycie własnym szefem 🙂

1Oprócz targowych spotkań, wraz z moja partnerką biznesową, postanowiłyśmy jeden dzień poświęcić na „karmę duchową”.

Czyli zwiedzanie Mediolańskich ulic, sesje zdjęciowe, cieszenie się słońcem, ciepłym powietrzem i pysznym, Włoskiem jedzeniem.

Spodziewajcie się więc, że ten pierwszy, Mediolański wpis będzie poświęcony samym przyjemnościom, kolejne będą bardziej branżowe.


Aby uniknąć zabójczych, w okresie targów cen, wynajęłyśmy apartament poprzez portal Airbnb. Mieszkanie okazało się strzałem w dziesiątkę!  Piękne, w klimatycznej kamienicy, w bardzo dobrej cenie. Wejście do metra po drugiej stronie ulicy, bajecznie zielone drzewa przy Via Poliziana, które zaglądały nam do okien, a wszystko 25 min na piechotę od Duomo. Dla zainteresowanych mogę podać kontakt do właściciela na priv.

Galleria Vittorio Emanuele II  – polecam przejść tą galerią na główny plac Duomo

Była to moja czwarta wizyta w Europejskiej stolicy mody i dobrego designu. Jeśli planujecie się tam wybrać po raz pierwszy to polecam okres wiosenny oraz rezerwację biletów lotniczych na minimum 3 miesiące wcześniej. Jeśli są Wam niestraszne tanie linie to polecam loty do Bergamo. Miasteczka położonego tuż obok Mediolanu, z którego autobus za 5 EUR dowiezie Was do samego centrum. 

Komunikacja w Mediolanie jest po prostu świetna 🙂 Działa tu 5 linii metra między, którymi możemy się przesiadać bez konieczności ponownego kasowania biletu. A jeśli się zgubicie to prędzej czy później podejdzie do Was miły Włoch i wszystko wytłumaczy 🙂

Ze względu na to, że na frywolne hasanie po mieście miałyśmy tylko jeden dzień, postanowiłyśmy przejść się najatrakcyjniejszą osią miasta ( poniżej mapka). Taką trasę Wam też rekomenduję: ulicą Corso Sempione do łuku Arco della Pace, następnie na przestrzał przez park Sempione, dalej przez dziedzińce zamku Sforzów ( przechodzimy przez zamek), dalej Via Dante do placu Cordusio, a potem „ulicą -galerią” Galery Vittori Emanuelle II na plac Duomo.

Via Poliziana – widok na naszą ulicę

Za dnia miasto żyje w parkach i na placach, wieczorami wszyscy rozsiadają się w klimatycznych restauracjach. Chętnych jest dużo, a te najbardziej atrakcyjne miejsca szybko się zapełniają. Jeśli więc zawczasu nie zrobicie rezerwacji, lub nie przyjdziecie przed godziną 20.00 możecie wrócić do domu głodni. 

…delizioso cucina italiana

Oczywistym jest, że nie możecie wyjechać z Włoch, nie próbując prosciutto di parma, ravioli i Proscecco ( to ostatnie koniecznie w dużych ilościach). W tym roku odkryłyśmy jeszcze jedną, pyszną przekąskę w postaci mięciutkiej cielęciny, otoczonej tłuczonymi kawałkami pistacji…mmm palce lizać, polecam!

Nie ważcie się wybrać do tego miasta bez aparatu – serio, będziecie potem żałować 🙂

Co oprócz przyjaznych ludzi i pysznego jedzenia może nam jeszcze zaoferować Mediolan?

Polecam spacer po Via Durini. Od Domo jest to zaledwie 7 min na piechotę. Przechodzimy przez skwer San Babila – przy, którym mieści się moja ulubiona restauracja Paper Moon 🙂 a następnie skręcamy w prawo.

Via Durini to swoiste zagłębie showroom’ów meblowych. Znajdziecie tu m.in takie marki jak: bulthaup, Cassina, B&B Italia, Giorgetti, czy Porro. Żadne inne miasto Europejskie nie zaoferuje nam podobnego luksusu. Tylko tutaj, na wyciągnięcie ręki jest cały świat designu!

I was wearing:

bluse & skirt ZARA / boots Michael Kors by Chiara

fot. Hanna Daniłów